برنامه ریزی برای رشد ۳ برابری سود ومعادن/سعدمحمدی: فولاد اقلید بیش از ۱۷ درصد پیشرفت کرده است + جدول

اردشیر سعدمحمدی

به گزارش شاخص ۳۶۰ ، اردشیر سعد محمدی ، با اشاره به اینکه شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (ومعادن) در سال ۱۴۰۱  موفق شد ۳۹۱ میلیون دلار سود ایجاد کند، گفت: البته در هدف گذاری انجام شده می‌خواهیم تا پایان ۱۴۰۶ سود شرکت را به ۱.۱ میلیارد دلار برسانیم، براساس این برنامه ریزی تکلیف روشن است که می خواهیم در آینده به چه هدف هایی برسیم.

 وی با اعلام اینکه شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات سال گذشته ۱۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان سود کرده است، گفت: امسال تلفیقی قطعاً افزایش سود خواهیم داشت.  به اعتقاد بنده اگر در نهادهای مالی بتوانیم سوددهی را در حمایت از گلگهر و چادرملو و گوهر زمین و مس پروژه هایشان را هدایت و افزایش سرمایه آنها را کمک کنیم خیلی بهتر می توان به بازارشان کمک کرد تا اینکه سودهای آنها را بگیرند و پروژه ها را افراد دیگری اجرا کنند.

وی در پاسخ به اینکه در مسیر برنامه ریزی شما آیا شرایط پر نوسان اقتصاد کشور را هم پیش بینی کرده‌اید، گفت: تا حد امکان ملاحظات و شرایط اقتصادی کشور را دیده‌ام. به این صورت که چرخه تولید فولاد را به میزان کمبودی که مبارکه دارد بسته‌ام و برای آهن اسفنجی هم  زنجیره را تکمیل کرده‌ایم. البته این را هم توضیح بدهم که تا یک حدی درون سیستمی برای خودم تعریف کرده‌ایم اما کل کشور را نمی‌توانم تحت پوشش قرار بدهم. به عنوان نمونه در کشورهای اطراف ما عراق ۱۰ میلیون تن فولاد تولید می‌کند و کشورهای حوزه خلیج فارس تقریباً بالغ بر ۲۵ میلیون تن فولاد را در طرح توسعه دارند.

سعد محمدی اضافه کرد: امروز که با شما صحبت می کنم بیش از ۱۴۰ میلیون تن مجوز برای تولید فولاد صادر شده است.  این در حالی است که میزان مصرف سرانه فولاد ما در کشور تقریباً حدود ۲۴۰-۲۵۰ کیلو است این رقم نشان می دهد حدود ۱۶ تا ۲۰ میلیون مصرف داخلی فولاد داریم اگر ۷۰ میلیون تولید کنم آیا امکان صادرات ۵۰ میلیون را در ۴ سال آینده با توجه به سرمایه گذاری منطقه داریم؟ الان روی آن فکر کرده‌ایم که چکار می خواهیم بکنیم امروز مسئله روزمان این موضوع است که اصلاً به آن فکر نمی‌کنیم.

مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با بیان اینکه فلسفه خلقت خداوندی برای جهان براساس نظم و انضباط است، افزود: برای رسیدن به اهداف باید یک مسیر مشخص را طی کرد و با برنامه ریزی حرکت کرد به اعتقاد بنده نمی توان بدون برنامه ریزی به تحقق برنامه ها امید داشت در این مسیر تیم کارشناسی متخصص بسیار کارآمد است. براساس همین بینش ما در شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات تک تک طرح ها را برای افزایش سود پیش بینی و برنامه ریزی کرده‌ایم.

سعد محمدی در ادامه این گفت وگو به طرح های شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات  اشاره کرد و اظهارداشت: یکی از طرح‌های بسیار حائز اهمیت معدن مس جاجا در سیستان و بلوچستان است البته در سیاست‌های دولت هم بابت رفع محرومیت زدایی که در واقع به عنوان یک سیاست اصلی در کشور مطرح است منطقه نهبندان مورد توجه جدی قرار دارد.

به گفته وی ، در این معدن نزدیک به ۲۰ هزار متر کار حفاری اکتشافی انجام شده و معدن را باز کرده‌ایم و دستگاه ها در منطقه قرار گرفته است. در چند سال آینده نزدیک ۷۵ میلیون تن سالانه عملیات خاک برداری دارد و جزو معادن بزرگ کشور خواهد شد. خوشحالم الان که با شما صحبت می‌کنم معدن باز شده و کار می کند و طراحی معدن و  اکتشاف تکمیلی در حال انجام است و انشالله تا قبل عید سعی می‌کنیم پیمانکار را رسماً اعلام کنیم. در این منطقه قرار است ۱۳۰ هزار تن کنستانتره مس تولید شود و  از این جهت مهم است که ارز آوری برای کشور دارد و گردش اقتصادی آن منطقه و استان را متحول می‌کند و حتی می‌تواند با ارز آوری منابع ارزی سایر پروژه های منطقه را تأمین کند. البته یک کارخانه لیچینگ هم از خاکهای اکسیده خواهیم زد و به میزان ۵ هزار تن کاتد و  ۱۳۰ هزار تن کنستانتره مس تولید می کند .

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات  تصریح کرد: این منطقه از این جهت مهم است که مس در کشور ما عیارهایشان بالای ۰.۵۵ درصد است درصورتی که عیار اینجا ۰.۲۶ درصد است این یک بحث تجربی و دانشگاهی می تواند باشد که تجربه اش برای کشور ارزشمند است. هرچند در کشورهای پیشرفته معدنی با عیار پایین تر از این تولید می کنند ولی برای شرایط صنعت و معدنی ما یک حرکت مثبت است که بتوانیم با این عیار در واقع بحث اقتصادی را در آنجا راه بیندازیم.البته  ۴۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری می خواهد که خوشبختانه مسیرش را طبق برنامه ریزی زمان بندی طی می‌کند و من خوشحالم بگویم که آنجا آب و برق و شرایط و امکانات برای سرمایه گذاری فراهم شده است.

وی در ادامه صبحت های خود به پروژه فولاد کردستان اشاره کرد و افزود: این پروژه در منطقه‌ای است که به لحاظ اقتصادی و کمتر سرمایه گذاری معدنی انجام شده و می خواهیم با سرمایه گذاری در این منطقه امکان صادرات محصولات را نیز فراهم کنیم و حتی با گردش مالی منطقه را متحول کنیم.  در قروه و بیجار خوشبختانه آهن اسفنجی بیش از ۲۶ درصد پیشرفت کرده و امیدواریم  در کارخانه ذوب در قروه با آوردن تکنیک سی بی اس جدید بتوانیم ورقهای خاص را تولید کنیم. این سیستم برای کشور از این جهت حائز اهمیت است که میتواند میزان نیاز فلزات صنایع خانگی را در واقع تامین کند.

 وی تصریح کرد: ۱۳ پهنه توسط شرکت پایا در حال اکتشاف است و به مرحله حفاری رسیده و سعی می کنیم تا یک سال آینده تعیین و تکلیف کنیم. اما در صبانور من خوشحالم بابت اینکه یکی از نقاط قابل توجه میزان اکتشاف در سنگ آهن است که در این دو سال تا الان ۲۲۰ میلیون تن سنگ اهن اکتشاف کرده‌ایم البته با توجه به برنامه ریزی هایی که صورت می گیرد من مطمئن هستم این عدد تا ۳۰۰ میلیون تن افزایش پیدا می‌کند. نکته مهم اینجاست این ۲۲۰ میلیون تن تا الان ارزش برجایش ۷۵۰ میلیون دلار است اگر تبدیل به بالفعل شود عددها خیلی سنگین می شود.

وی با اشاره به اینکه این عدد ارزشمند است و به دارایی‌های سیستم اضافه می شود، گفت: اما چون مکتوبه ندارد و در بورس هم به این نوع رفتار توجه نمی شود ارزش بازار روی سهام حرفه‌ای نیست و بیشتر احساسی است. اگر این نکات مورد توجه قرار گیرد سهم ما از یک کیفیت و رفتار علمی پیروی می‌کند.

 به گفته سعد محمدی، در فولاد اقلید بیش از ۱۷ درصد پیشرفت کرده و فولاد ارتاویل هم در منطقه اردبیل ۵۱.۵ درصد پیشرفت کرده و تمام تلاشمان را می‌کنیم که در پایان سال آینده به اتمام برسانیم. یک کارخانه گندله سازی در منطقه قروه زده می شود که ظرفیت یک میلیون تنی دارد و نزدیک ۵۰درصد پیشرفت کرده است.

وی با تأکید بر اینکه برای ایجاد دو تا کارخانه جدید برای کنستانتره با ظرفیت ۲.۵ میلیون تن در منطقه بیجار و یک ۲.۵ میلیون تن در شهرک همدان  برنامه ریزی کرده‌ایم، تصریح کرد: بنابراین ۵ میلیون تن کنستانتره جدید سرمایه گذاری کرده‌ایم و ۱.۵ میلیون هم صبانور از قبل داشته ایم که در مجموع ۶.۵ میلیون تن می شود. بلوک گازی سمنان در واقع اولین طرح از ۴۸ طرح پیشنهاد اقتصادی بود که آقای رئیس جمهور شروع به کارش را اعلام کرده بود که من خوشحالم بگویم ظرف ۱۱ ماه و نیم این پروژه را به اتمام رسانده‌ایم. ما برای اینکه راندمان کارخانه گازی را افزایش دهیم و بحث زیست محیطی هم رعایت شود به زودی قرارداد دو تا بلوک ۱۸۰ مگاوات بخاری را در این دو مدل گازی منعقد می کنیم به نحوی که هم راندمان و هم سوددهی را افزایش یابد.

وی با بیان اینکه در شرکت تجلی که ۵۶ درصد سهم ان مربوط به معادن می باشد پروژه های متعددی مانند زغال گلندود، سرمد آهن اسفنجی ۱.۱ میلیون تنی و فولاد ۶۰۰ هزار تن را داریم، افزود: در کازرون یک الکترود گرافیتی و در شیروان یک کارخانه فروآلیاژ هست که از طرح های ماست. شرکت های دیگری هم داریم که تغییر برایشان ایجاد شده است به عنوان نمونه در شرکت کاتالیست خوشبختانه تولید از ۱۵ تن امروز بالغ بر ۷۵۰ تن تولید رسیده است که می‌خواهیم با سرمایه گذاری به  ۱۵۰۰ برسانیم. علاوه بر این در حوزه پتروشیمی هم وارد شده‌ایم کاتالیست های پتروشیمی تولید می‌کنیم تا مانع از خروج ارز شویم.شرکت شهید قندی هم می دانید سالهای سال زیان ده بود که با سیستم های جدیدی که آورده ایم  سوده ده شده است.

وی افزود: شرکت تجلی در ستاره سیمین هرمزگان هم با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۳۲ درصد در بخش آهن اسنفجی پیشرفت داشته است. یک اسکله اختصاصی در بندر شهید رجایی در حال احداث است که شرکتهای گلگهر و چادرملو گوهر زمین مبارکه و شرکتهای تخصصی معدن بارشان را از این اسکله اختصاصی با سرعت برنامه ریزی کنند و انتقال بدهند. بر همین اساس سرمایه گذاری برای یک اسکله ۱۰ میلیون تنی در حال شکل گرفتن است.

به گفته سعد محمدی، اگر بخواهم یک جمع بندی کلی داشته باشم؛ ما در چادرملو ۵.۸ ، گلگهر حدود ۴ میلیارد دلار، گوهرزمین حدود ۳ میلیارد دلار پروژه تعریف شده  البته خود ما هم پروژه های مستقیم داریم و در افزایش سرمایه شان شرکت می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات  اذعان داشت: حق انتفاع ۵ درصدی معادن در سال گذشته تاثیر منفی بر روی ارزش سهم شرکت‌های چادرملو، گل‌گهر و گهرزمین گذاشت؛ با توجه به اینکه بخش بزرگی از پورتفوی «ومعادن» را این سه شرکت تشکیل می‌دهند، تاثیر آن بر ارزش «ومعادن» نیز نمایان شد. اقداماتی که «ومعادن» برای جبران این تاثیر و همچنین جلوگیری از تاثیرات این چنینی انجام داده، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های متعدد و متنوع است و شرایط شرکت در چند سال آینده متفاوت از وضعیت فعلی خواهد بود.

وی به مجمع شرکت اشاره کرد و افزود: در این مجمع افزایش سرمایه شرکت از ۱۹۲۴۲۸ میلیارد ریال تا ۳۰۰۰۰۰ میلیارد ریال و به میزان ۱۰۷۵۷۲ میلیارد ریال، معادل ۵۶ درصد، از محل سود انباشته به تصویب رسید. هدف از این افزایش سرمایه جبران مخارج انجام‌شده (مشارکت) در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر و اصلاح ساختار مالی عنوان شد.

سعد محمدی تأکید کرد: مقایسه ما با شرکتهای دیگر یک مقایسه مع الفارغ است دلیلش هم این است که ما تولید نداریم (ومعادن) شرکت سهامداری است و تولید ندارد. من سهامدار گلگهر و چادرملو هستم به عبارتی هر هفته پول نقد ناشی از فروش محصول ندارد. جالبتر این است که فقط منابع از سود می آید سودها هم در افزایش سرمایه شرکت ها در توسعه ها مصرف می گردد.

وی اضافه کرد: از همه اینها بگذریم مجموعه ارز هم ندارد و آنها ارز واردات و صادرات دارند، من باید بروم سامانه ثنا تا ارز دریافت کنم و یک پروسه سنگین را طی کنم. با این حال خوشحالم بگویم پا به پای آنها جلو می رویم. من می گویم که این مجموعه مثل یک بچه کوچکی است که تازه می خواهد راه رفتن را یاد بگیرد و خوب می رود و مثل بقیه تنه به تنه هم می رود و کلی هم مشکل دارد و امیدواریم در اجرای طرح های توسعه به بخش اقتصادی کشور کمک نمائیم.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://shakhes360.ir/?p=27624

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: