کارآفرینی که با عشق خدمت، به زادگاهش خشت برگشت

روایتی کوتاه از کارآفرینی حاج خدابخش خسروانی در ادامه قابل مشاهده است.
خسروانی

حاج خدابخش خسروانی، مردی از تبار ایل بزرگ کرایی که ۱۳ تیرماه سال ۳۵ در روستای رستم آباد بخش خشت به دنیا آمد.

دوران مدرسه را در بخش خشت سپری می کند و در سال ۵۶ به استخدام امور مالیاتی بوشهر در می آید. کارشناسی حسابداری از دانشگاه تهران دارد و در استان های بوشهر، فارس و تهران با مسئولیت های مختلف مدیریتی خدمت می کند و در نهایت، سال ۸۶ بازنشسته می شود.

حاج خدابخش عشق و علاقه ویژه ای به نخلداری دارد و می گوید در تمام این سال ها در کنار کار اداری از هر فرصتی برای سرکشی و رسیدگی به باغ نخیلاتش که حاصل دسترنج خود و مرحوم پدرش بوده، غافل نمانده است‌.

علاقه حاج خدابخش به نخلداری و از همه مهمتر عشق به زادگاهش بخش خشت، باعث شد تا او عطای زندگی و‌ سکونت در شهرهای بزرگ را به لقایش ببخشد و به فکر ایجاد یک کسب و کار جدید با هدف اشتغالزایی و رونق بازار خرما و رطب در این بخش باشد.

آقای خسروانی، بعد از ماهها تلاش، موفق شد در سال ۱۴۰۱ یکی از بزرگترین واحدهای بسته بندی و نگهداری خرما و رطب در استان فارس را با حجم سه هزار تن محصول و سرمایه گذاری نزدیک به ۳۵۰ میلیارد ریال راه اندازی کند.

او گفت: برای راه اندازی فاز اول این واحد سردخانه ای، ۱۳۰ میلیارد ریال تسهیلات گرفته و ۲۲۰ میلیارد دیگر را خودش تامین کرده است‌.

این کارآفرین موفق در فاز اول طرحش، توانسته برای ۲۰ نفر به صورت دائم و ۱۰۰ نفر به صورت فصلی شغل ایجاد کند و در صورت حمایت دولت، این توانایی را دارد در فاز دوم با راه اندازی صنایع تبدیلی برای ۴۰۰ نفر شغل ایجاد کند.

آقای خسروانی می گوید به لحاظ مالی خدا را شکر مشکلی ندارم اما در ابتدای تصمیمم برخی ها اینطور نصحیت می کردند که شما که وضع مالی خوبی دارید، سن سالی از شما گذشته، سردخانه زحمت دارد و به چه درد شما می خورد؟ جواب من این بود.
دیگران کاشتند و ما خوردیم، ما بکاریم تا دیگران هم بخورند
و انسان نباید همیشه به فکر خودش باشد.

او با گلایه مندی از کم توجهی برخی مسئولان و به ویژه کندی حمایت های بانک کشاورزی در راستای کمک به کارآفرینان، این طور بیان می کند: سرمایه گذاران خوبی در داخل و خارج از بخش خشت وجود دارند و با توجه به پتانسیل بالای این منطقه در حوزه صنایع تبدیلی در صورت حمایت دولت و ایجاد بسترهای لازم، می توان به توسعه صنعت نخلداری کشور، کمک زیادی کرد.

راه اندازی بازارچه خرما و‌ رطب، کشت ارقام تجاری صادراتی، تولید فرآورده های مختلف از خرما از جمله برنامه های دیگر آقای خسروانی است که در صورت حمایت های لازم از این ایشان و دیگر سرمایه گذاران، تاثیر مهمی در ارتقا جایگاه صنعت نخلداری خشت به دنبال خواهد داشت‌.

بخش خشت کازرون در ۱۸۰ کیلومتری شیراز و هم مرز با استان بوشهر با داشتن نزدیک به دو میلیون نخل و تولید سالانه حدود ۵۰ هزار تن رطب کبکاب خشتی، مهمترین قطب تولید رطب کبکاب در کشور محسوب می شود‌.

انتهای پیام/

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://shakhes360.ir/?p=13054

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: